
Evropský den mozku 11.3.

Evropský den mozku
je prvním dnem oslav světového týdne mozku, který začíná každý rok cca 11. března, v některých případech se tento datum i posouvá. Připomínat význam mozku zřejmě příliš nemusíme, neboť bez mozku by žádný živočišný druh nemohl žít a přitom se jedná o nejméně probádaný orgán nejen lidského těla.
V tomoto týdnu se budeme více věnovat * MOZKOHRANÍ *
Pojďte si s námi procvičit mozkové závity. Společně s dětmi řešte hádanky, rébusy, hlavolamy. Potrénujme paměť, pozornost a logiku.

Co znamená:
Když se někomu rozsvítí? (pochopit něco, mít nápad na řešení)
Když má filipa? (Míti filipa značí totéž co být důvtipný, chytrý, umět si poradit)
Když má za ušima! ( být chytrý)
Kvízy najdete na Google disku ve složce
Evropský den mozku.
Své odpovědi nám můžete napsat na email
Za správně vyplněný kvíz vás čeká po návratu do školky odměna.
Pro zajímavost:
LIDSKÝ MOZEK
Lidský mozek je obrovský. I když lidský mozek není největším mozkem na světě, je to určitě jeden z nich. Velryby mají největší mozek na Zemi, ale když porovnáte velikost lidského mozku s velikostí našich těl, je to skutečně největší mozek obratlovců na planetě (obratlovcem je každé zvíře, které má páteř).
Lidský mozek je komplikovaný orgán, který řídí činnost celého těla. Přijímá zprávy o stavu a práci všech tělesných orgánů a vysílá k nim povely. Naše orgány vysílají signály do našeho mozku a náš mozek zase zasílá informace do našich svalů, aby řekly našemu tělu, co má dělat. Pomocí mozku lidé myslí, pamatují si, rozhodují se a ovládají své tělo.
Lidské mozky mají asi 86 miliard nervových buněk zvané "neurony" nebo "šedá hmota" a miliardy nervových vláken neboli "bílá hmota", to vše spojeno zdánlivě nekonečným počtem synapsí, což jsou spojení mezi nervovými buňkami.
Největší část našeho mozku je mozek, složený z pravé a levé hemisféry. Vnější vrstva vašeho mozku je mozková kůra, který je považován za část mozku, která nás činí člověkem: tam se vyvíjí jazyk a komplexní myšlení.
I když je lidský mozek velmi chytrý, jeho velikost a složitost ho činí zranitelným vůči celé řadě poruch.