Evropský den mozku 11.3.

Evropský den mozku

je prvním dnem oslav světového týdne mozku, který začíná každý rok cca 11. března, v některých případech se tento datum i posouvá. Připomínat význam mozku zřejmě příliš nemusíme, neboť bez mozku by žádný živočišný druh nemohl žít a přitom se jedná o nejméně probádaný orgán nejen lidského těla. 

V tomoto týdnu se budeme více věnovat * MOZKOHRANÍ *

Pojďte si s námi procvičit mozkové závity. Společně s dětmi řešte hádanky, rébusy, hlavolamy. Potrénujme paměť, pozornost a logiku.


Co znamená:

Když se někomu rozsvítí? (pochopit něco, mít nápad na řešení)

Když má filipa? (Míti filipa značí totéž co být důvtipný, chytrý, umět si poradit)

 Když má za ušima! ( být chytrý)

Kvízy najdete na Google disku ve složce Evropský den mozku.

Své odpovědi nám můžete napsat na email 

  zabicky@msvdomcich.cz

Za správně vyplněný kvíz vás čeká po návratu do školky odměna. 

Pro zajímavost:

LIDSKÝ MOZEK

Lidský mozek je obrovský. I když lidský mozek není největším mozkem na světě, je to určitě jeden z nich. Velryby mají největší mozek na Zemi, ale když porovnáte velikost lidského mozku s velikostí našich těl, je to skutečně největší mozek obratlovců na planetě (obratlovcem je každé zvíře, které má páteř).

Lidský mozek je komplikovaný orgán, který řídí činnost celého těla. Přijímá zprávy o stavu a práci všech tělesných orgánů a vysílá k nim povely. Naše orgány vysílají signály do našeho mozku a náš mozek zase zasílá informace do našich svalů, aby řekly našemu tělu, co má dělat. Pomocí mozku lidé myslí, pamatují si, rozhodují se a ovládají své tělo.

Lidské mozky mají asi 86 miliard nervových buněk zvané "neurony" nebo "šedá hmota" a miliardy nervových vláken neboli "bílá hmota", to vše spojeno zdánlivě nekonečným počtem synapsí, což jsou spojení mezi nervovými buňkami.

Největší část našeho mozku je mozek, složený z pravé a levé hemisféry. Vnější vrstva vašeho mozku je mozková kůra, který je považován za část mozku, která nás činí člověkem: tam se vyvíjí jazyk a komplexní myšlení.

I když je lidský mozek velmi chytrý, jeho velikost a složitost ho činí zranitelným vůči celé řadě poruch.

© 2021 Mateřská škola Louny, V Domcích 2427, p.o.